Wymiana międzynarodowa ze szkołami z Czech i Słowacji
Słowacja 2007

W roku szkolnym 2006/2007 rozpoczął się drugi rok współpracy między szkołami: Gimnazjum im. M. Kopernika z Kątów Wrocławskich (Polska), Szkołą Podstawową z Martina (Słowacja) i Szkołą Podstawową z Hradec Kralove (Czechy).

Przed wyjazdem do Marina na Słowacji regionalne koło Słowianie Zachodni byli odpowiedzialni za zorganizowanie 27 kwietnia 2007 roku w Kątach Wrocławskich pod hasłem „Wiła wianki i rzucała je do falującej wody” tzw. dnia słowiańskiego. Podczas wspomnianego dnia ulicami naszego miasta przeszedł barwny korowód młodych ludzi z całej gminy Kąty Wrocławskie, młodzież z poszczególnych szkół śpiewała słowiańskie piosenki, odbył się również koncert słowackiego zespołu S2G band, w Domu Kultury była otwarta wystawa prac młodego poety Marka Gabaja i fotografika Juraja Chabota. Całość uświetnili przybyli ze Słowacji goście. To był odstani element przygotowań naszej młodzieży do spotkania młodzieży na Słowacji.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem w tym roku szkolnym głowni uczestnicy programu oraz opiekunowie spotkali się na Słowacji w Martinie w dniach: 30.05 do 05.06.2007. Polską szkołę reprezentowali: Natalia Iwachów, Aleksandra Pela, Filip Dudziec, Przemysław Laskowski, Paulina Piec, Magdalena Okrzyńska, Magda Cebula, Katarzyna Dudziec, Małgorzta Cymerman, Anna Mach oraz opiekunowie grupy: Justyna Borowska i Alina Dudziec. Młodzież podobnie jak w roku polskim mieszkała przez cały czas pobytu u rodzin swoich słowackich kolegów i koleżanek. Razem z przyjaciółmi ze Słowacji i Czech braliśmy udział w zwiedzaniu jaskini Harmanecká, spotkaniu z Biskupem w seminarium w Bdinie, zwiedzaniu skansenu w Martinie, bardzo interesującym spacerze po samym Martinie (miasteczko około 40 tysięczne, centrum kultury słowackiej). Największe zainteresowanie jednak wśród młodzieży wzbudziła możliwość zabawy na „małpim gaju“ oraz gra terenowa (z udziałem m.in. wojska), podczas których można było wspinać się na linach i wykazać się zręcznością. Odwiedziliśmy również naszą gościnną szkołę w Martinie, gdzie braliśmy udział w lekcji słowiańskiej oraz zasadziliśmy drzeko przyjaźni. Ostatni dzień to oczywiście wspólny grill i czas na zrobienie zakupów. Na stacji kolejowej we Vrutkach nie obyło się bez łez i przyżeczeń wzajemnych odwiedzin.