Historia Gimnazjum

Witamy w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika - szkole,
która spełnia marzenia, ucznia docenia, ciągle się zmienia.

GimnazjumHistoria naszego Gimnazjum zaczęła się w 1999 roku, kiedy szkolny dzwonek zabrzmiał również dla gimnazjalistów. Wówczas pierwszy rocznik rozpoczął naukę w zupełnie nowym budynku przy ulicy Brzozowej 6. Czas zaczął mieć inny wymiar - programy, podręczniki i wielka niewiadoma - czy uda się reforma, czy spełni oczekiwania, czy przyniesie sukces?

Szybko zaaklimatyzowaliśmy się w nowej rzeczywistości i postanowiliśmy, że szkoła powinna mieć imię. Wspólną decyzją: uczniów, rodziców, Rady Pedagogicznej i Organu Prowadzącego 15 października 2004 r. na patrona szkoły wybraliśmy Mikołaja Kopernika - wybitnego astronoma, kanonika kapituły wrocławskiej. Nie bez przyczyny nasze Gimnazjum przyjęło sobie za patrona tego właśnie Polaka.

Dążymy do stałego doskonalenia w nauce, uczymy się być świadomymi obywatelami zarówno społeczności lokalnej jak i narodowej. Tak jak Kopernik nieustannie rozwijamy się w różnych obszarach wiedzy: laureaci i finaliści konkursów ogólnopolskich, wojewódzkich i powiatowychnaszą wizytówką. Sięgamy też po laury sportowe i osiągamy w zawodach znaczące sukcesy. Trwale wpisujemy się w kształcenie ekologiczne, co skutkuje wzrostem świadomości w budowaniu zachowań altruistycznych oraz prospołecznych.

Jednym z projektów naszej szkoły jest wymiana ze Słowacją. Jesteśmy jedynym gimnazjum w Polsce, które współpracuje ze szkołą w Martinie na Słowacji. Dzięki temu możemy poznawać kulturę naszych sąsiadów i prezentować nasze tradycje.

Od kilku lat w ramach wolontariatu pomagamy instytucjom i organizacjom pożytku publicznego, m.in. bierzemy udział w akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia, wspomagamy wrocławskie schronisko dla zwierząt, organizujemy zbiórki dla chorych dzieci, zbieramy pieniądze w ramach akcji Góra Grosza.

Nasi uczniowie tworzą lokalną płaszczyznę porozumienia, organizując uroczystości na szczeblu gminnym, w których spotykają się nestorzy gminy, lokalne władze oraz przedstawiciele świata biznesu. Prowadzimy różne akcje (Dzień Życzliwości, Mikołajki, kartki świąteczne), dzięki którym możemy spotykać się z mieszkańcami miasta. Życzliwość, z jaką spotyka się działalność naszej szkoły, jest dowodem na to, że potrzebujemy się nawzajem: młodzież, władze, rodzice, parafia i Ci wszyscy, którym zależy na wzajemnym szacunku i tolerancji. Nasze gimnazjum szybko zyskało uznanie w oczach rodziców, samorządu lokalnego, mieszkańców miasta i gminy Kąty Wrocławskie.

Z sukcesem startowaliśmy w programach ogólnopolskich, zyskując certyfikat Szkoły z klasą za otwartość i stwarzanie przyjaznej uczniowi atmosfery. Kolejne wyróżnienie-certyfikat: Uczniowie z klasą - za promowanie pasji uczniowskich, było świadectwem na stosowanie innowacyjnych metod w procesie edukacyjnym. Metoda projektu, jeszcze na długo przed wymaganiami ministerialnymi, była u nas powszechnym standardem. W ślad za dynamicznym rozwojem przyszedł tytuł Szkoły Odkrywców Talentów - za wspieranie uczniów w rozwoju ich talentów i umiejętności.

W ciągu tych kilkunastu lat działalności naszego gimnazjum wypracowaliśmy skutecznie funkcjonujący system nauczania i wychowania. Nasi absolwenci dobrze radzą sobie w szkołach średnich, wielu z nich podejmuje naukę w renomowanych liceach.

Nauka w naszym gimnazjum składa się nie tylko z obowiązkowych zajęć lekcyjnych. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w wielu zajęciach dodatkowych. Prężnie działają koła zainteresowań: Szkolny Klub Kulturalny, Samorząd Uczniowski, Koło Ekologiczne, Wolontariat, Koło Słowianie Zachodni, Salon historyczno-obywatelski. Od niedawna ukazuje się gazetka internetowa Nasza Gimbaza, na bieżąco aktualizowana jest strona internetowa, mamy też swoją stronę w ogólnoświatowym portalu społecznościowym Facebook.

Jesteśmy dumni, że uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły są pozytywnie postrzegani w środowisku lokalnym i ten wizerunek dobrej szkoły chcemy nadal budować.