Wymiana międzynarodowa ze szkołami z Czech i Słowacji

Kilka słów o projekcie… Słowianie Zachodni Wczoraj – Dzisiaj – Jutro

Nasz projekt ma być alternatywą na coraz większą unifikację i amerykanizację młodzieżowej kultury. Chcemy aby nasi uczniowie byli odpowiedzialnymi obywatelami swoich krajów oraz jako Europejczycy równocześnie byli dumni z historii oraz tradycji słowiańskich przodków. Mamy nadzieję, że nawiążą się między uczestnikami projektu nawiążą się bliskich przyjaźnie.
Program Słowianie Zachodni Wczoraj – Dzisiaj – Jutro jest autorskim projektem dwóch nauczycielek: Justyny Borowskiej (nauczycielka z naszego gimnazjum) oraz Mária Šmehýlová (nauczycielka z partnerskiej szkoły w Martinie). Początkowo projekt był zaplanowany trzy lata (obok wspomnianych szkół trzecim uczestnikiem projektu była czeska szkoła z Hradec Kralove), obecnie uczestnikami projektu są dwie szkoły z polski i szkoła słowacka a sam projekt jest corocznie przedłużany.
Współpraca opiera się na: całorocznej pracy uczniów na kołach Słowianie Zachodni, tygodniowym spotkaniu w jednym z krajów, kontaktach koordynatorów i dyrektorów szkół. Nowością tegorocznego projektu są comiesięczne „skypowiska” w pracowni informatycznej - uczniowie zaprzyjaźnionych szkół wykorzystując Skype, kontaktują się ze sobą, poznają język, śpiewają piosenki a przede wszystkim dobrze się bawią.

Dziękujemy wszystkim, dzięki których zaangażowaniu i pomocy udało zorganizować spotkania młodzieży.

Dane szkół partnerskich:

Szkoła ze Słowacji
Nazwa szkoły: Základná škola s materskou školou Antona Bernoláka v Martine
Adres szkoły: Ul. S. Tomášika 1, Martin Telefon: +421 x 043 4270461
Adres WWW: bernolaka.edupage.org (strona częściowo tłumaczona na język polski)
E-mail szkoły: skola@bernolaka.sk

Szkoła partnerska z Polski
Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 2
Adres szkoły: ul. Brzozowa 6, 55-080 Kąty Wrocławskie
tel. 316-65-15, fax. 316-77-85
email: sp_nr2@poczta.onet.pl
www: sp2katywroclawskie.szkolnastrona.pl

Szkoła z Czech
Nazwa szkoły: Základní škola a mateřská škola Jana Pavla II.
Adres szkoły: Na Hradé 90, Hradec Králové 3500 03
Telefon +420 - 495 515 823,
E-mail: spatenkova@czshk.cz (współpraca w latach 2005 – 2008)

Honorowy patronat: