Wymiana międzynarodowa ze szkołami z Czech i Słowacji
Czechy 2008

Zgodnie z przyjętym harmonogramem w tym roku szkolnym głowni uczestnicy programu oraz opiekunowie spotkali się w Czechach w Hradec Kralove w dniach: 28.05 do 03.06.2008.
Ze szkoły na wymianę pojechało 10 dzieci - członków koła, z czego tylko Anna Mach była kolejny raz na wymianie, reszta młodzieży była dopiero od roku w projekcie: Dominik Kaszak, Przemysław Paleczek, Adrian Kulikowski, Monika Gidzińska, Klaudia Wierzbowska, Agnieszka Trzaska, Agnieszka Sosnowska, Joanna Szwabowska, Dominika Rakoczy.
W Hradec Kralove, które jest nazywane wizytówką Republiki Czeskiej, odwiedziliśmy goszczącą szkołę, braliśmy udział w słowiańskiej lekcji, rozbiliśmy pamiątkowe fotografie.
Podobnie jak w ubiegłych latach młodzież miała możliwość zwiedzić najciekawsze miejsca królewskiego miasta Hradec Kralove oraz regionu, byliśmy m.in. w ZOO safari w Dworze Kralove, w KUKSIE - sławny kompleks szpitalno-sanatoryjny zbudowany w 1695 (na szczególną uwagę zasługiwały tu: przepiękny ogród, muzeum farmacji oraz monumentalne rzeźby przedstawiające różne alegorie). Początkowo uczniowie mieszkali u rodzin, jednak na dwa dni wyjechaliśmy w Góry Orlickie, gdzie spędziliśmy czas na zabawach integracyjnych, górskich wędrówkach m.in. zdobyliśmy Wielką Deszną, spotkaniu przy ognisku czy wspólnej modlitwie na Mszy Świetej. Ta wizyta w Czechach zakończyła pierwszą część projektu, w tej szkole była odpowiedzialna przez trzy lata za projekt Helena Stašová.