Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich to nowoczesna szkoła na miarę XXI wieku, mieszcząca się w nowym budynku, doskonale wyposażona, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną...


Gimnazjum posiada certyfikaty:

szkoła z klasą

uczniowie z klasą

Szkoły Odkrywców Talentów

Klub Szkół UNICEF

Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła


Szkoła bierze udział w projekcie


Biuletyn Informacji Publicznej

Wszechnica Teatralna – 27 listopada 2012

27 listopada w ramach zajęć Wszechnicy Teatralnej wysłuchaliśmy wykładu Duchy Mickiewicza. Romantycy wobec teatru. Wykład poprowadził profesor Marian Ursel – historyk literatury Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor poruszył cztery zasadnicze kwestie związane z rozwojem teatru europejskiego w pierwszej połowie XIX wieku:
     
  • odbiorca masowy i jego kulturotwórcze oddziaływanie na teatr,
  • teatr i techniki inscenizacyjno – scenograficzne,
  • zjawisko aktorstwa i aktoromanii,
  • romantycy wobec teatru, polski dramat romantyczny a tzw. niesceniczność.
Dowiedzieliśmy się, że na przełomie XVIII i XIX wieku oraz w okresie romantyzmu wielki wpływ na rozwój teatru miało mieszczaństwo. Można wręcz mówić o przemyśle teatralnym, który miał zaspakajać niskie gusty mieszczaństwa. Rozpoczęła się wówczas pogoń za ekscytującymi pomysłami scenograficznymi, prześcigano się w pogoni za nowinkami technicznymi i inscenizacyjnymi mającymi przywabiać na prawach sensacji i niezwykłości. Stąd w teatrze pojawiło się m.in. oświetlenie gazowe, a potem elektryczne, dzięki czemu można było osiągać efekty ( również specjalne) wcześniej widzom nieznane (np. wybuch wulkanu, burza z błyskawicami). Stąd dominacja w repertuarze sztuk w guście farsowym, komediowym, melodramatycznym czy wodewilowym oraz konieczność – niekiedy bardzo mozolnego i trudnego – zdobywania sobie miejsca i uznania przez dramaty romantyczne.

Jako zadanie domowe mamy wykonać scenariusz do bajki Aleksandra Fredry Paweł i Gaweł.

Aleksandra Szrejter otrzymała nagrodę za felieton Stosunki polsko – niemieckie.

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2018 www.gimnazjum.katywroclawskie.com

Jesteśmy częścią Portalu o mieście i gminie Kąty Wrocławskie | Hosting zapewnia: home.pl