Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich to nowoczesna szkoła na miarę XXI wieku, mieszcząca się w nowym budynku, doskonale wyposażona, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną...


Gimnazjum posiada certyfikaty:

szkoła z klasą

uczniowie z klasą

Szkoły Odkrywców Talentów

Klub Szkół UNICEF

Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła


Szkoła bierze udział w projekcie


Biuletyn Informacji Publicznej

Wszechnica Teatralna - 22 października

W poniedziałek 22 października na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego odbył się wykład pt. Niemiec odwieczny wróg Polski – jeden z fundamentów mitologii narodowej. Spotkanie poprowadził historyk dr Wojciech Kucharski.

Celem wykładu było ukazanie na wybranych przykładach, jak funkcjonuje w polskiej mitologii narodowej obraz naszego zachodniego sąsiada. Punktem wyjścia do rozważań stał się obraz Niemców zarysowany w powieści Henryka Sienkiewicza Krzyżacy. Dzieło Sienkiewicza w sugestywny sposób przeniósł na ekrany w 1960 roku Aleksander Ford. Porównanie obu dzieł pozwoliło nam na określenie ich funkcji pod koniec epoki rozbiorów i w ustabilizowanym już państwie komunistycznym. Poszukiwaliśmy także genezy mitu o odwiecznej wrogości Polski i Niemiec. Zastanawialiśmy się, czy druga wojna światowa miała wpływ na umocnienie tego mitu oraz czy funkcjonuje on również w dzisiejszych czasach. Na to pytanie obecni podczas wykładu uczniowie mają odpowiedzieć również w formie pisemnej, przesyłając swoje prace na adres mailowy koordynatorki spotkań p. N. Karniej.

Dowiedzieliśmy się także, że każde państwo, naród, społeczeństwo ma swoje mity narodowe, które często odbiegają od wiedzy historycznej, ale pełnią różne funkcje społeczne. Zdarza się jednak, że wchodzą w obszar indoktrynacji i propagandy, tak jak to się stało w przypadku mitu Prus.

Atrakcją październikowego spotkania w Teatrze Polskim była możliwość wysłuchania czytania dramatu Dzieci z Bullerbyn w reżyserii aktorki Anny Ilczuk.

Maciej Korczak został nagrodzony w konkursie Wszechnica w obiektywie.

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2018 www.gimnazjum.katywroclawskie.com

Jesteśmy częścią Portalu o mieście i gminie Kąty Wrocławskie | Hosting zapewnia: home.pl