Wszechnica Teatralna – 28 lutego 2017

We wtorek 28 lutego 2017 odbyła się Wszechnica Teatralna pt. Skandal w literaturze cz. 2: Slam poetycki – Słowacki vs. Mickiewicz. Spotkanie poprowadziła dr Justyna Nowicka z Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

O tym, że spór i polemika o charakterze intelektualnym czy estetycznym są częścią kształtowania się prądów literackich, wiadomo bardzo dobrze. Wiadomo też, czym są podziw i naśladowanie mistrzów. Ale w literaturze są też bezpośrednie pojedynki, jak choćby te, które od kilkudziesięciu lat znamy pod nazwą slamu poetyckiego. Popisy, turnieje i improwizacje od dawna są częścią kultury literackiej i wskazują na ważką rolę, jaką odgrywa w niej publiczność. Pojedynek poetycki między Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim, zorganizowany w roku 1840 w Paryżu, jest przykładem tego, że dla publiczności literatura nie kończy się na słowie pisanym, a twórczości towarzyszą rozmaite okoliczności nieliterackie. Jaka jest jednak specyfika rywalizacji między pisarzami? Siłą literatury jest tu niebezpośredniość i nienatychmiastowość. Pojedynek nie musi być momentalnym starciem; może przejawiać się w nawiązaniach, aluzjach, pastiszach, pamfletach, przetworzeniach motywów czy w podejmowaniu wątków podjętych przez innego artystę. Może rozciągać się na przestrzeni wielu utworów, a rywalizacja – tak jak w innych dziedzinach – może nosić znamiona szacunku czy nawet hołdu.
dr Justyna Nowicka

Źródło: http://www.teatrpolski.wroc.pl/