Wszechnica Teatralna – 27 września 2016

We wtorek 27 września 2016 odbyła się Wszechnica Teatralna pt. Witkacy – prorok katastrofy. Spotkanie poprowadził dr Piotr Rudzki – kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu, historyk teatru i adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Witkacy – prorok katastrofy

Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885–1939) był jednym z niewielu największych artystów XX wieku, którzy doświadczyli na własnej skórze obu rosyjskich rewolucji. W czasie I wojny światowej skończył Pawłowską Szkołę Wojskową i został oficerem renomowanego Pułku Lejb Gwardii armii carskiej. Gdy w roku 1917 wybuchła rewolucja lutowa, znajdował się w stolicy rosyjskiego imperium Piotrogrodzie (dziś Sankt Petersburg). Jego oddział przyłączył się do protestu kilku pułków carskich przeciwko strzelaniu do pokojowo demonstrujących mieszkańców stolicy. Witkacy oglądał i przeżywał konwulsje pierwszej części upadku dotychczasowej kultury. Drugą i zarazem finałową część, czyli rewolucję październikową, obserwował, próbując się przedostać do Polski. 10 lipca 1918 roku dotarł do Warszawy.

Tam, w carskiej Rosji, kiedy Witkacy zobaczył, do czego prowadzi (kulturowa zmiana ufundowana na jakiejś ideologii) zbrojny przewrót kulturowy, narodził się Witkacowski katastrofizm. Potężnego wzmocnienia takiego spojrzenia na przyszłość dostarczyło dojście do władzy w Niemczech nazistów. Witkacy nie widział swojej przyszłości ani w ujednoliconym społeczeństwie niemieckim ufundowanym na narodowym socjalizmie, ani w ujednoliconym społeczeństwie radzieckim ufundowanym na stalinowskiej wersji komunizmu. 1 września 1939 roku z zachodu wkroczyła do Polski armia niemiecka. 17 września 1939 roku zrobiła to samo armia sowiecka. 18 września 1939 roku Witkacy popełnił samobójstwo.

Piotr Rudzki

Źródło: http://www.teatrpolski.wroc.pl/

Napisz jednoaktówkę na podstawie Czystej Formy Witkacego.
Prace należy przesłać do 7 października p. A. Dudziec lub p. I. Strzelczyk