Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich to nowoczesna szkoła na miarę XXI wieku, mieszcząca się w nowym budynku, doskonale wyposażona, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną...


Gimnazjum posiada certyfikaty:

szkoła z klasą

uczniowie z klasą

Szkoły Odkrywców Talentów

Klub Szkół UNICEF

Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła


Szkoła bierze udział w projekcie


Biuletyn Informacji Publicznej

Wszechnica Teatralna – 12 kwietnia 2016

We wtorek 12 kwietnia 2016 odbyła się Wszechnica Teatralna pt. Gdy rodziła się Europa... O pierwszych Piastach i ich królestwie. Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Stanisław Rosik z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pierwszych Piastów już w pokoleniu ich prawnuków owionęły zanotowane już w XII stuleciu legendy. Tak potomni wyrażali podziw dla wielkości ich dokonań na niwie budowy polskiej państwowości. Dzięki osiągnięciom archeologii wiadomo, że w Wielkopolsce już około roku 940 powstał jej zalążek. Ponad 20 lat później Mieszko I uczynił go elementem kształtującego się wówczas kręgu cywilizacji europejskiej, opartego na zastępującej plemienne struktury monarchii, kulturze pisma i chrześcijaństwie. Utwierdził to dzieło jego syn Bolesław Chrobry, uzyskując metropolię kościelną w Gnieźnie (1000) i królewską koronę. I choć lata 30. XI wieku przyniosły katastrofę tego pierwszego królestwa Piastów, to i tak stało się ono fundamentem pod odnowione już po kilku latach państwo polskie, które zyskało trwałe, na następne stulecia, miejsce na mapie Europy. Wykład przybliżył nie tylko obecny stan wiedzy na początkami Polski, ale też jej obraz w najdawniejszych przekazach dziejopisarskich.

prof. dr hab. Stanisław Rosik

Źródło: http://www.teatrpolski.wroc.pl/KONKURS
Stwórz komiks o tym, jak Dobrawa nawracała Mieszka.
Prace należy przesłać do 7 maja p. Aliny Dudziec lub p. Izy Strzelczyk
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2018 www.gimnazjum.katywroclawskie.com

Jesteśmy częścią Portalu o mieście i gminie Kąty Wrocławskie | Hosting zapewnia: home.pl