Wszechnica Teatralna – 27 stycznia 2016

W środę 27 stycznia 2016 odbyła się Wszechnica Teatralna. Dramaturżka Teatru Polskiego we Wrocławiu Marzena Sadocha wygłosiła wykład pt. Wyzwolenie z baśni.

Czym jest baśń i jakie opowiada narracje? Bruno Bettelheim widzi w niej walkę o nadanie sensu własnej egzystencji: "Wbrew starożytnemu mitowi mądrość nie wyłania się w jednej chwili, w pełni ukształtowana, jak Atena z głowy Zeusa; dochodzi się do niej niezmiernie powoli, a jej początki są całkowicie irracjonalne" (Cudowne i pożyteczne). Tajemniczo o znaczeniu baśni pisze C.S. Lewis, oceniając, że baśń jest najbliższa życiu, ponieważ: "życie ludzkie jest w nich widziane, wyczuwane czy odgadywane od wewnątrz". Zejdźmy zatem do wewnątrz życia, wcześniej rozglądając się, jak współczesne tłumy Kopciuszków powiela kultura popularna i jak baśń staje się pułapką.

Źródło: http://www.teatrpolski.wroc.pl/

Nagrodę w konkursie literackim otrzymała Zofia Brzoza.

KONKURS
Współczesny Kopciuszek (Refleksje po wysłuchaniu piosenki Szyba w wykonaniu Natalii Piotrowskiej).

Prace należy przesłać do 20 lutego p. A. Dudziec lub p. I. Strzelczyk