Wszechnica Teatralna – 21 grudnia 2015

W poniedziałek 21 grudnia 2015 odbyła się Wszechnica Teatralna pt. Kolęda i pastorałka – tekst, charakter i funkcje muzyki. Spotkanie poprowadził dr hab. Rafał Augustyn z Zakładu Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kolęda i pastorałka: tekst, muzyka, motywy i funkcje

Znamy, znamy! O czym tu jeszcze mówić?

Czy na pewno? Wydaje się, że kolędy stanowią tak swoistą część naszego środowiska naturalnego, że trudno o nich powiedzieć coś nowego. Warto się im przyjrzeć dokładniej.

Po pierwsze – historia gatunku nie jest wcale prosta i oczywista: kolęda nie musiała być związana z Bożym Narodzeniem, niekoniecznie operowała świąteczną topiką, a przez długi czas... nie wolno było kolęd śpiewać w kościele.

Po drugie – nawet proste teksty mogą zawierać interesujące podteksty, a wybór motywów, pozornie wciąż tych samych, może być znaczący.

Po trzecie – szczególny rodzaj kolędy, czyli pastorałka (niektórzy mówią o dwóch odrębnych gatunkach), ma swoje własne prawa i rozmaite formy prezentacji, także teatralne i parateatralne.

Po czwarte – uważne przyjrzenie się muzyce pozwoli dostrzec wyraźne podgatunki, a także wyśledzić różnice między kolędami pochodzącymi z różnych epok.

Po piąte – znane (ale czy w całości?) teksty i melodie kolęd pozwalały na ich parafrazy, parodie i w ogóle wykorzystanie w najrozmaitszych historycznych sytuacjach.

Po szóste – słuchane dzisiaj wszędzie "Christmas songs" niemające wiele wspólnego z kolędami, nie są tak zupełnie oderwane od historycznego kontekstu; to nie "Santa Claus" fikcyjna postać, niepodobna do (skądinąd też raczej legendarnego) tradycyjnego Świętego Mikołaja.

Nagrodę w konkursie literackim otrzymała Zofia Brzoza. Uczennica została zaproszona na spektakl "Dziady cz.III". Gratulujemy!!!

dr hab. Rafał Augustyn

Źródło: http://www.teatrpolski.wroc.pl/