Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich to nowoczesna szkoła na miarę XXI wieku, mieszcząca się w nowym budynku, doskonale wyposażona, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną...


Gimnazjum posiada certyfikaty:

szkoła z klasą

uczniowie z klasą

Szkoły Odkrywców Talentów

Klub Szkół UNICEF

Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła


Szkoła bierze udział w projekcie


Biuletyn Informacji Publicznej

Wszechnica Teatralna – 26 listopada 2015

W czwartek 26 listopada 2015 odbyła się Wszechnica Teatralna pt. Dlaczego Adam Mickiewicz nie został joginem? Spotkanie poprowadziła dr Nina Budziszewska z Zakładu Filologii Indyjskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dlaczego Adam Mickiewicz nie został joginem?

Dlaczego Adam Mickiewicz i dlaczego Indie? Co ma wspólnego Adam Mickiewicz z indyjskimi mistrzami jogi, zwanymi joginami? Co ma, w końcu, wspólnego nasz Wieszcz narodowy ze staroindyjskimi świętymi wieszczami natchnionymi mocą boską i głoszącymi jedność wszechrzeczy? Jak się okazuje, ma bardzo wiele wspólnego! A słowo to zaczyna się na m...
M jak mitologia indyjska... Badania nad mitologią indyjską, szerzej zainteresowanie myślą indianistyczną, Adam Mickiewicz rozpoczął już w litewskim okresie swego życia, a pogłębił w czasie pobytu w Petersburgu. Jednak dopiero podczas wykładów w College de France Poeta, analizując mitologię słowiańską, odwołał się do mitologii indyjskiej, w niej upatrując źródła wszelkiej mitologii. Chociaż w dalszych rozważaniach nad mistyką Wieszcz w temacie Indii zamilkł, refleksję swą skierował bowiem na nauki Boehmego i Saint-Martina, to pojawia się silna pokusa, by w refleksji tej dostrzegać indyjskie refleksy. Jak bowiem pisał Juliusz Kleiner, wybitny przedwojenny znawca polskiej literatury i kultury: myśl indyjska wynosiła ponad całe doświadczenie i wszelkie przeżycia "czystość ducha" i to właśnie ona stanowiła punkt odniesienia dla mistycznych rozważań Poety.
M jak mistycyzm, unio mistica... Adam Mickiewicz był zachwycony, oczarowany i pod wielkim wpływem myśli mistycznej przekazywanej przez Saint-Martina, można zatem powiedzieć, że Poeta był martynistą. A Saint-Martin przekazywał bardzo oryginalną wizję istoty człowieka i jego roli we wszechświecie. Adam Mickiewicz poszedł za tą wizją, która zbiega się z widzeniem natury człowieka z nauk mistycznych traktatów tradycji indyjskiej. Zrealizowany jogin to przecież szczególny rodzaj człowieka, który mając ciało, działa, jakby wychodząc poza cielesne ograniczenia.

M jak mesjasz? M jak muni (indyjski święty mędrzec, znajdujący się w boskiej bliskości)? M jak... misterium.



Nagrodę w konkursie fotograficznym otrzymała Dominika Ottenbreit. Uczennica została zaproszona na spektakl "Mayday". Gratulujemy!!!
dr Nina Budziszewska


KONKURS
Z czym kojarzą ci się Indie? (rysunek lub notatka)
Prace należy przesłać do 10 grudnia p. A. Dudziec lub p. I. Strzelczyk

Źródło: http://www.teatrpolski.wroc.pl/

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2018 www.gimnazjum.katywroclawskie.com

Jesteśmy częścią Portalu o mieście i gminie Kąty Wrocławskie | Hosting zapewnia: home.pl