Wszechnica Teatralna – 12 listopada 2014

W środę 12 listopada 2014 odbyła się Wszechnica Teatralna pt. Pięć aktów Hamleta. Spotkanie poprowadziła Anka Herbut – dramaturżka i krytyczka teatralna.

Hamlet jest kultowy. Hamlet to ikona. Każdy czytał – wszyscy znają. Ale Hamlet to także postać podatna na interpretacyjne przekształcenia. Tytułowe pięć aktów Hamleta odnosi się więc nie tylko do klasycznej struktury elżbietańskiego dramatu – to także pięć reżyserskich wizji, z których każda sytuuje głównego bohatera w innych realiach kulturowych i społeczno-politycznych, w inny też sposób determinuje jego tożsamość.
Podczas spotkania przeanalizowane zostały dramaturgiczne założenia pięciu realizacji teatralnych i filmowych tragedii Shakespeare’a: Hamlet robi interesy Akiego Kaurismäkiego (1987), Hamleta Michaela Almereydy (2000), Hamleta Krzysztofa Warlikowskiego (1999), H. Jana Klaty (2004) i Hamleta Moniki Pęcikiewicz (2008). Na przykładzie wybranych scen przyglądaliśmy się, w jaki sposób za pomocą medium filmowego i teatralnego przekształceniom ulegają znaczenia zapisane w dziele literackim.

Anka Herbut

Źródło: http://www.teatrpolski.wroc.pl/

Zadanie na następne zajęcia:
Kim Hamlet jest dla Ciebie?

w konkursie literackim otrzymały Zosia Brzoza i Zosia Muchorowska.
Gratulujemy!!!

Nagrodzone utwory zamieszczone zostały w zakładce prace uczniów.