Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich to nowoczesna szkoła na miarę XXI wieku, mieszcząca się w nowym budynku, doskonale wyposażona, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną...


Gimnazjum posiada certyfikaty:

szkoła z klasą

uczniowie z klasą

Szkoły Odkrywców Talentów

Klub Szkół UNICEF

Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła


Szkoła bierze udział w projekcie


Biuletyn Informacji Publicznej

Wszechnica Teatralna – 9 października 2014

W czwartek 9 października 2014 odbyła się Wszechnica Teatralna pt. "zawsze fragment" Tadeusza Różewicza. Było to wyjątkowe spotkanie w dniu urodzin naszego wrocławskiego poety, które poprowadził dr Piotr Rudzki – kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu, historyk teatru i adiunkt na Uniwersytecie Wrocławskim.

Rozpacz jest łatwiejsza od spokoju.
Stanisław Brzozowski

Tomik poetycki pod tytułem zawsze fragment Tadeusz Różewicz opublikował w roku 1996, dwa lata później ukazał zawsze fragment * recycling. Te tytuły najlepiej oddają sposób oglądu i opisu człowieka i świata w twórczości Różewicza. Najpierw katastrofa II wojny światowej poharatała biografie ludzi, którzy świata i siebie musieli uczyć się od nowa fragment po fragmencie. Pomimo czy wbrew pytaniu Thomasa Adorna "Czy można pisać poezję po Auschwitz? " Różewicz podejmował ten trud, tworząc wiersze, opowiadania i dramaty. Później ponowoczesność, tak jak opisuje ją Zygmunt Bauman, pozbawiła człowieka stałych i niezmiennych elementów tożsamości, sprowadzając ją do ciągle zmienianych ról zgodnie z optyką kultury popularnej i komercji. Oba tytuły sugerują też sposób mówienia o Tadeuszu Różewiczu: wszelkie uroszczenia do syntezy są bezpodstawne.

Protagonistów dramatów poety – od Bohatera z Kartoteki, przez Walusia z Do piachu, do Franza z Pułapki – poznajemy w drobnych epizodach, "małych martwych naturach", fragmentach ich działań i częściej – mowy. Pozbawieni dotychczasowych fundamentów kultury wracają do ciała – to konkret, który cierpi, boli, choruje, starzeje się etc. – i wyrażają się w mówieniu, często w paplaninie, zagłuszającej strach i wewnętrzną pustkę, &nicość". Jednak to nie niechęć, nienawiść czy pogarda do swoich postaci kieruje autorem, lecz miłość: "Nie wybrałem bohatera, wybrałem śmierdziela, wybrałem ludzką kreaturę godną pogard i zapomnienia, a nie szacunku i pamięci. Bo widzisz, mój ty aniołku, ja dojrzewam, dojrzewam powoli. Tyle lat musiało minąć, żebym zrozumiał, że pisarz-poeta nie ma prawa do pogardy, że ma prawo tylko do miłości, od chwili kiedy Bóg opuścił istotę ludzką" (T. Różewicz, Przygotowanie do wieczoru autorskiego).

Źródło: http://www.teatrpolski.wroc.pl/

Zadanie na następne zajęcia:
Napisz wiersz, zachowując stylistykę Tadeusza Różewicza.
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2018 www.gimnazjum.katywroclawskie.com

Jesteśmy częścią Portalu o mieście i gminie Kąty Wrocławskie | Hosting zapewnia: home.pl