„Młody Ekolog” w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu

W dniach 24 - 28 października 2010 r. grupa 28 uczniów pod okiem 3 nauczycieli uczestniczyła w projekcie Młody Ekolog w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu w woj. zachodniopomorskim.
Wyjazd do Lipia był sponsorowany przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej oraz przez Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich, więc uczniowie nic do wycieczki nie dopłacali. Przez 4 dni młodzież brała udział w rozmaitych warsztatach, wycieczkach, spacerach, zajęciach laboratoryjnych organizowanych na terenie ośrodka oraz w okolicznych miejscowościach. W planie były m. in. warsztaty pod hasłem: Czy wiesz co jesz? Ekomarketing, konsumpcjonizm, GMO. Kreatywność, a zrównoważony rozwój. Co nam daje natura? Historia papieru. Moda ekologiczna. Moje spojrzenie na problem zrównoważonego rozwoju. Największe zainteresowanie wzbudziły warsztaty dotyczące zdrowego żywienia oraz żywności modyfikowanej genetycznie.

Zajęcia były przeplatane spacerami po okolicznych lasach, zbieraniem próbek do badań laboratoryjnych, rozpoznawaniem drzew, krzewów oraz rozmaitych stworzeń wodnych. Młodzież od godziny 9.00 do 20.30 miała zaplanowany czas, a wieczorami grała w Scrable, w karty, w bierki lub słuchała muzyki i przygotowywała tosty.
Przedostatniego dnia została zorganizowana wycieczka do Ogrodów Hortulus w Dobrzycy. Mieliśmy okazję obejrzeć kilkanaście przykładów ogrodów tematycznych (angielski, japoński, ogrody dźwięku, ogrody barw itp.) i wysłuchać ciekawych historii dotyczących upraw niektórych gatunków drzew czy krzewów.
Z Dobrzycy wycieczka zawitała nad morze. Godzinny spacer po dzikiej plaży w okolicy Gąsek przy pięknej, słonecznej pogodzie i bezchmurnym niebie zaowocował znalezieniem kilku okazów bursztynu. Co odważniejsi nie omieszkali zanurzyć stóp w październikowym Bałtyku.
Ale to był tylko początek… na zakończenie wizyty szkoła otrzymała 3 walizki z odczynnikami, przyborami laboratoryjnymi i instrukcję do dalszych prac. Teraz należy badać wodę, glebę, powietrze w naszych okolicach a wyniki przez kolejne miesiące nanosić na specjalną stronę internetową. Młodzież wróciła bardzo zadowolona, pełna nowych wiadomości i doświadczeń z motywacją do dalszej pracy.

Zdjęcia:
Sandra Szczygieł