Dzień Dziecka Samorządów Szkolnych

1 czerwca 2011 r. w gimnazjum odbyło się I Forum Samorządów Uczniowskich. Wzorując się na Sejmie Dzieci i Młodzieży, który tego dnia obradował w Warszawie, Samorząd Uczniowski naszej szkoły wraz z pomysłodawczyniami Forum p. Justyną Borowską i p. Wiolettą Mruszczak zorganizował warsztaty dla przedstawicieli samorządów uczniowskich szkół z całej gminy. Na nasze zaproszenie odpowiedziały: Szkoła Podstawowa nr 1 z Kątów Wrocławskich oraz Gimnazjum w Jaszkotlu. W Forum wzięły udział także samorządy klasowe klas pierwszych z naszej szkoły.
Uczestnicy Forum zostali serdecznie i z uśmiechem przywitani przez panią wicedyrektor Katarzynę Dybich, która złożyła życzenia z okazji Dnia Dziecka, życzyła owocnych obrad i ciekawych wniosków z warsztatów.
W czasie warsztatów uczniowie rozmawiali na temat samorządności, funkcji przewodniczącego szkoły, problemów w pracy samorządu (warsztaty pod kierunkiem p. Justyny Borowskiej), poruszali problem wolontariatu w szkołach, pracy wolontariusza, akcji wolontariackich (warsztaty pod kierunkiem p. Wioletty Tomczuk i p. Ani Blandzi-Grubizny), dyskutowali o funduszach samorządów, o tym, jak pozyskiwać pieniądze na swoją działalność (warsztaty pod kierunkiem p. Małgorzaty Dudzińskiej i p. Wojciecha Sichniewicza), a opiekunki samorządów wymieniały się informacjami, dyskutowały nad problemami i dzieliły się swoimi doświadczeniami z pracy z samorządami uczniowskimi w swoich szkołach.
Druga część Forum odbyła się w Sali Obrad w Urzędzie Gminy. Uroczyście zostaliśmy przyjęci przez Burmistrza Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie p. Antoniego Kopcia, zastępcę Burmistrza p. Mieczysława Repsa, przewodniczącą Rady Miejskiej p. Zofię Kozińską oraz 9 radnych.
Spotkanie poprowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego naszego gimnazjum Ewelina Duszkiewicz.
W pierwszej części przewodniczące samorządów uczniowskich zaprezentowały, jak wygląda praca w ich szkołach i jak przebiegają wybory.
Następnie głos zabrała p. Zofia Kozińska, chwaląc zgromadzoną młodzież za tak duże zainteresowanie pracą na rzecz społeczności szkolnych. Pani Przewodnicząca z radością i uznaniem przyjęła chęć powołania do życia Młodzieżowej Rady Gminy, która miałaby się składać z samorządów uczniowskich wszystkich szkół z terenu gminy Kąty Wrocławskie. Z zainteresowaniem o inicjatywie młodzieży i opiekunów wypowiadał się także pan wiceburmistrz Mieczysław Reps. Chwalił zebranych za aktywność, za chęci, że chcą robić coś więcej, a później cierpliwie odpowiadał na pytania zadawane przez zgromadzonych.
Spotkanie w Urzędzie Miasta zakończyło się życzeniami z okazji Dnia Dziecka i drobnymi upominkami.
Ustaliliśmy, że w październiku spotykamy się ponownie, tym razem w większym gronie (mamy taką nadzieję, że dołączą do nas pozostałe szkoły) i w myśl słów „nie czekaj na to, co inni mogą zrobić dla ciebie, ale sam zrób coś dla innych”, będziemy pracować nad zorganizowaniem wspólnej akcji wolontariackiej.
Do zobaczenia w październiku!