Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W 2011 r. dzień 1. marca został ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Od pięciu na cześć żołnierzy antykomunistycznego podziemia fundacja Wolność i demokracja organizuje w całej Polsce bieg pamięci na trasie 1963 m. Dystans ten jest nawiązuje do daty śmierci ostatniego Wyklętego.

W tym roku 26 lutego do ogólnopolskiej akcji przyłączyły się Kąty Wrocławskie. Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika podjęło inicjatywę organizacji tej imprezy. Celem projektu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP, popularyzacja wiedzy oraz podtrzymywanie świadomości historycznej na temat Żołnierzy Wyklętych. Szczególnie atrakcyjna była formuła obchodów tego święta. Bieg dawał możliwość wspólnego spędzenia czasu, promocję aktywności fizycznej, a także był nowym sposobem wyrażenia swoich postaw patriotycznych.

1 marca gimnazjaliści złożyli kwiaty pod Tablicą Pamięci W Hołdzie Żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. Młodzież chwilą ciszy i zadumą nad trudnymi losami Polski oddała cześć bojownikom antykomunistycznego podziemia. Wszyscy zainteresowani wzięli udział w quzie historycznym dotyczącym losów Wyklętych.
Konkurs przeprowadzony przez Dorotę Korczyc i Wiktorię Leonik wygrał Dawid Kruczek z kl. 3C, drugie miejsce zajął Wojtek Antoszczyszyn z 3A, a trzecie Paweł Nastula z 1C.

Zdjęcia wykonali: Martyna Pilska i Mateusz Sowiński