Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich to nowoczesna szkoła na miarę XXI wieku, mieszcząca się w nowym budynku, doskonale wyposażona, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną...


Gimnazjum posiada certyfikaty:

szkoła z klasą

uczniowie z klasą

Szkoły Odkrywców Talentów

Klub Szkół UNICEF

Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła


Szkoła bierze udział w projekcie


Biuletyn Informacji Publicznej

Wszechnica Teatralna – 15 września 2014

W poniedziałek 15 września 2014 odbyła się Wszechnica Teatralna pt. Getto odwrócone. Emigranci i uchodźcy we współczesnym reportażu. Spotkanie poprowadziła dr Urszula Glensk – literaturoznawczyni i krytyczka literacka, adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zajęcia zostały poświęcone reportażowi – określiliśmy jego ramy gatunkowe, zastanawialiśmy się, czy reportaż jest formą literacką czy dziennikarską. Przyjrzeliśmy się strategiom współczesnych autorów – stylowi pisania, podejmowanej tematyce i eksploatowanym motywom.

Omówiliśmy również konkretne przykłady dokumentalistyki, m.in. książki Klausa Brinkbäumera Afrykańską odyseję i Stefano Liberti Na południe od Lampedusy. Podróże rozpaczy. Obie opowiadają o uchodźcach z Afryki, którzy usiłują dostać się do Europy. Mówią o dwóch światach: w jednym żyją ludzie, którzy są beneficjentami dobrobytu, mieszkańcami dostatnich krajów, a ich głównym problemem jest dieta, w drugim zaś – ludzie egzystują na pograniczu ubóstwa i głodu, a kuszeni obrazami dostatniego życia próbują dostać się do Europy. W poszukiwaniu znośnego życia stają się uchodźcami i niechcianymi emigrantami. Ich los pokazują reportaże wielu współczesnych dokumentalistów.

Społecznie zaangażowana literatura faktu ujawnia dramatyczne historie, zadaje nam trudne pytania. Co znaczy współczesny europejski humanitaryzm? Co z tego, że w Europie zostały otwarte wewnętrzne granice, skoro jeszcze bardziej uszczelniono i zabarykadowano granice zewnętrzne? Kiedy czytamy reportaże, trudno nam udawać, że los "uciekinierów z rozpaczy" to nie nasza sprawa.

Źródło: http://www.teatrpolski.wroc.pl/

Zadanie na następne zajęcia:
"Bogactwo jednych może oznaczać nędzę innych" Susan Sontag
Zredaguj esej, w którym rozwiniesz te słowa.

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2018 www.gimnazjum.katywroclawskie.com

Jesteśmy częścią Portalu o mieście i gminie Kąty Wrocławskie | Hosting zapewnia: home.pl