Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich to nowoczesna szkoła na miarę XXI wieku, mieszcząca się w nowym budynku, doskonale wyposażona, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną...


Gimnazjum posiada certyfikaty:

szkoła z klasą

uczniowie z klasą

Szkoły Odkrywców Talentów

Klub Szkół UNICEF

Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła


Szkoła bierze udział w projekcie


Biuletyn Informacji Publicznej

Podsumowanie działalności Wolontariatu

Koniec roku to czas podsumowań i sprawozdań… Analizujemy nasze wyniki, osiągnięcia i zrealizowane zadania.

Szkolne Koło Wolontariatu w bieżącym roku podjęło się kilku ważnych działań na rzecz potrzebujących. Wśród nich znalazły się akcje charytatywne, prowadzone już od kilku lat. Pierwszą z nich - zbiórkę karmy dla wrocławskiego schroniska dla zwierząt rozpoczęliśmy z początkiem roku szkolnego. Z satysfakcją dostarczyliśmy ofiarowane przez społeczność szkolną potrzebne rzeczy. W ten sposób mogliśmy wesprzeć funkcjonowanie schroniska.

Po koniec października zbieraliśmy znicze na polskie cmentarze pozostawione za naszą wschodnią granicą. W sumie zgromadzono ponad 80 sztuk. Znicze te od wielu lat zapalane są z okazji Świąt Zadusznych oraz Święta Niepodległości. To nasz wspólny wkład w uczczeniu zmarłych oraz pielęgnowaniu pamięci i historii.

Grudzień to Mikołajki i święta Bożego Narodzenia. W tym roku po raz drugi przystąpiliśmy do charytatywnej akcji: Mikołajkowa Paka dla Dzieciaka zorganizowanej na rzecz niepełnosprawnych dzieci z Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Jaszkotlu. Przedsięwzięciu temu patronuje pani Anna Wyszkoni, znana i ceniona wokalistka. 12 grudnia mieliśmy niezwykłą przyjemność przekazania dzieciakom zebranych słodyczy oraz produktów żywnościowych i pielęgnacyjnych. Podopieczni placówki odwdzięczyli się spotkaniem przy kolędach i znakomitym przedstawieniem jasełkowym. Wiemy, że wymagało to od nich wiele tygodni żmudnych przygotowań. Wszyscy szczerymi brawami docenili pracę dzieciaków, które bardzo dobrze czuły się wśród gości. Za dostarczone prezenty otrzymaliśmy serdeczne podziękowania od organizatorów zbiórki i prośby by w dalszym ciągu pamiętać o potrzebach podopiecznych. Spotkanie na miejscu tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że dzieci zasługują na godną pomoc i zainteresowanie. Większość z nich boryka się bowiem z bardzo poważnymi schorzeniami i dysfunkcjami. Wymagają leczenia, rehabilitacji i opieki. Wiele z nich nie może liczyć na własną rodzinę i bliskich, więc tym bardziej potrzebują naszego wsparcia.

W drugim semestrze tradycyjnie już planowaliśmy sposoby zebrania funduszy na akcję Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. Jest to bardzo ważna społeczna inicjatywa na rzecz ratowania polskich cmentarzy pozostawionych za wschodnią granicą. W akcji tej bierzemy aktywny udział już od sześciu lat. Zgromadzone środki finansowe, głównie przez Dolnoślązaków przeznaczane są również na potrzeby żyjących tam Polaków. Pomoc od nas szczególnie oczekiwana jest w dzisiejszych trudnych czasach z powodu konfliktu Ukrainy i Rosji. W tym roku udało nam się zebrać 1007 złotych. Były to zbiórki od klas oraz kwesty prowadzone przez wolontariuszy oraz SU w Parafii Kąty Wrocławskie. 29 maja na wrocławskim rynku uczestniczyliśmy w Wielkim Koncercie Kresowym, będącym podsumowaniem akcji i podziękowaniem wszystkim darczyńcom.

W tym roku po raz pierwszy zaplanowaliśmy pomoc dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Jest to jedyna placówka na Dolnym Śląsku, opiekująca się dziećmi przewlekle i nieuleczalnie chorymi. Są to bardzo poważne schorzenia o podłożu neurologicznym i genetycznym. Opieką objęte są również dzieci po leczeniu onkologicznym i ofiary nieszczęśliwych wypadków wymagające dalszej terapii i rehabilitacji. Podopieczni hospicjum na co dzień przebywają w swoich domach wśród bliskich. To do nich jeżdżą lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci i wolontariusze. Potrzeb jest bardzo wiele i bez dodatkowego wsparcia, rodziny poszkodowanych dzieci nie byłyby w stanie zapewnić właściwych warunków leczenia i opieki. Szkolne Koło Wolontariatu w pomoc Hospicjum zaangażowało się już z początkiem drugiego semestru. Zaplanowany świąteczny kiermasz wymagał dłuższych przygotowań. Ze zgromadzonych wcześniej funduszy zakupione zostały cebulki żonkili potrzebne do przeprowadzenia akcji: Pola nadziei koordynowaną przez Fundację: Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Żonkil jest bowiem symbolem nadziei na całym świecie. To znak przypominający o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia, oznacza kruchość ludzkiej egzystencji. Kwiat ten jest zatem wezwaniem do niesienia bezinteresownej pomocy. My również postanowiliśmy włączyć się w sadzenie żonkili. W czasie wiosennych konsultacji i zebrań dla rodziców oferowaliśmy wypieki, kawę, własnoręcznie przygotowane kartki świąteczne oraz po raz pierwszy te symboliczne rośliny. Nasze żonkile sadziliśmy w doniczkach. Nie wszystkie zakwitły na czas, wykorzystaliśmy więc bibułę, a stworzone z niej kwiaty prezentowały się równie pięknie. Bardzo się cieszymy, że w trakcie spotkań z rodzicami udało nam się zgromadzić na rzecz potrzebujących dzieci około 500 zł (dokładnie 472 zł.50 gr) ! Mamy nadzieję na kontynuowanie pomocy również w przyszłym roku.

Na terenie szkoły odbyły się także zbiórki nasion dla jednego z państw Afryki. Była to jedna z wielu inicjatyw społecznych na rzecz walki z głodem. Na potrzebę tej formy pomocy zwróciła uwagę pani J. Borowska. Problem ten omówiła również dokładniej na swoich lekcjach. Ogłoszono zbiórkę nasion, które są zbyt drogie dla wielu mieszkańców kontynentu. Przekazane zaś, pozwolą utrzymać i wyżywić rodziny. Zgromadzone różne nasiona w liczbie 85 paczek zostały wysłane do Zambii.

Wymienione akcje podejmowane przez Szkolne Koło Wolontariatu nie zostałyby zrealizowane, gdyby zabrakło zainteresowania ze strony społeczności szkolnej. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom: uczniom, rodzicom i nauczycielom!
Dziękujemy przede wszystkim samorządom klasowym i wychowawcom, którzy podjęli się organizowania zbiórek w swoich klasach. Pilnowali terminów i skutecznie zachęcali do wzięcia udziału w proponowanych akcjach charytatywnych.
Dziękujemy wszystkim za tegoroczną współpracę, za szczerość i dobre serce! Bardzo liczymy na Was w przyszłym roku, bo przecież WARTO POMAGAĆ!

JANEK, MARTA, LAURA, SEBASTIAN, JAKUB, JULIA, NATALIA, EWELINA
oraz
ANNA BLANDZI – GRUBIZNA i WIOLETTA TOMCZUK

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2018 www.gimnazjum.katywroclawskie.com

Jesteśmy częścią Portalu o mieście i gminie Kąty Wrocławskie | Hosting zapewnia: home.pl