Nasiona dla Afryki

Mpanshya to wioska w Zambii, położona około 200 km na wschód od stolicy kraju - Lusaki. W tym, położonym głęboko w buszu, miejscu Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek Mikołowskich prowadzi swoją misję, w której oprócz szpitala i hospicjum działa także przedszkole. Siostry robią wszystko aby usamodzielnić swoich małych podopiecznych (a przez nich także ich rodziców), dlatego założyły ogródek przedszkolny, w którym uczą dzieci siać i opiekować się roślinami. Nasiona w Zambii są bardzo drogie, dlatego postanowiliśmy dołączyć do akcji i pomóc w ich zbiórce. Zbierane były nasiona: marchwi, cebuli, pomidora, słonecznika (duże ziarna), kapusty, kalarepy, ogórków, papryki, fasoli, buraków i kalafiora.
Zbiórką nasion zajęły się uczennice szkolnego koła wolontariatu: Natalia Kietla i Julia Dąbrowska wspierane przez panią Justynę Borowską.
Razem uzbieraliśmy 85 paczek nasion, które zostały wysłane do Zambii. Wszystkim, którzy dołączyli do zbiórki nasion, bardzo dziękujemy i mamy nadzieję, że uda nam się to również w następnym roku.
Na lekcji wiedzy o społeczeństwie Pani Justyna mówiła o Milenijnych Celach Rozwoju – jednym z wyzwań współczesnego świata jest walka z głodem. Poznaliśmy różne przykłady jak można praktycznie, na miarę naszych możliwości, pomagać w walce z głodem. Jedną z propozycji było właśnie zbieranie nasion.
Pamiętajcie! Nie trzeba pomóc wszystkim ludziom, wystarczy, że pomoże się kilku, a to już bardzo wiele ;)