Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich to nowoczesna szkoła na miarę XXI wieku, mieszcząca się w nowym budynku, doskonale wyposażona, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną...


Gimnazjum posiada certyfikaty:

szkoła z klasą

uczniowie z klasą

Szkoły Odkrywców Talentów

Klub Szkół UNICEF

Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła


Szkoła bierze udział w projekcie


Biuletyn Informacji Publicznej

Pomagamy potrzebującym

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, ale przez to, kim jest, nie przez to, co ma,lecz przez to, czym dzieli się z innymi
Jan Paweł II


W bieżącym roku szkolnym było już wiele okazji, by kierować się przesłaniem naszego Wielkiego Rodaka, by zgodnie z Jego słowami dzielić się z innymi, odpowiadać na potrzeby słabszych, bardziej poszkodowanych, wymagających wsparcia.
Na terenie szkoły zostały zrealizowane zaplanowane akcje charytatywne, w które angażujemy się już od kilku lat. W tym roku odpowiedzieliśmy również na inne prośby, równie ważne i wymagające zainteresowania.

W pierwszych tygodniach września Zarząd Stowarzyszenia Pomocna Dłoń z siedzibą w Kątach Wrocławskich zwrócił się do szkoły z prośbą o udział w akcji Przekaż dalej. Chodziło w niej o zgromadzenie i podarowanie uczniom Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kątach Wrocławskich zabawek, puzzli, gier planszowych, układanek, klocków, maskotek oraz przyborów biurowych przydatnych później do zajęć świetlicowych. Udało nam się zebrać atrakcyjne i jeszcze w dobrym stanie upominki, w tym wiele pluszaków, trochę książek edukacyjnych i zabawek. Od przedstawicieli Stowarzyszenia nasza szkoła otrzymała podziękowania w formie dyplomu pamiątkowego.

W październiku rozpoczęliśmy kolejną edycję akcji charytatywnej Paczka dla zwierzaczka. Od trzech lat współpracujemy z wrocławskim schroniskiem dla zwierząt przy ul. Ślazowej. W klasach zbierana była przede wszystkim karma, ale także stare koce, ręczniki, pościel oraz inne wskazane przez pracowników rzeczy, które przyczynią się do polepszenia warunków życia mieszkańców schroniska. Są to w większości psy różnorodnej rasy, ale także koty, ptaki i inne zwierzęta, które tu znalazły bezpieczne schronienie. Niestety ich ilość przy każdej naszej wizycie budzi zaskoczenie. Widok niejednego pieska proszącego w swoisty sposób o okazanie zainteresowania bardzo nas przygnębił i wzruszył. Zwierzęta potrzebują swojego domu, rodziny, adopcji. To dobrze, że przynajmniej poprzez zgromadzone produkty mogliśmy wesprzeć działalność schroniska.

Na początku grudnia odpowiedzieliśmy na apel pracowników Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Jaszkotlu prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej. Po raz pierwszy wzięliśmy udział w organizowanej akcji charytatywnej Mikołajkowa Paka dla Dzieciaka, objętej honorowym patronatem przez znaną wokalistkę panią Annę Wyszkoni. Na zebranie potrzebnych produktów i rzeczy dla niepełnosprawnych dzieci nie mieliśmy dużo czasu, dlatego tym większe należą się podziękowania wszystkim, którzy odpowiedzieli na ogłoszony apel. W dniu 9 grudnia 2013 r. przedstawicielki Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunami akcji dostarczyli zebrane dary. Były to pampersy, mokre chusteczki do higieny i toalety, produkty kosmetyczne oraz słodycze i produkty żywnościowe. Przekazanie tych darów na miejscu sprawiło nam osobiście szczególną radość i satysfakcję. Podsumowanie akcji odbyło się na terenie Zakładu. Były serdeczne podziękowania dla darczyńców i słodki poczęstunek. Spotkanie otworzyła Siostra Dyrektor Halina Borowska, wyrażając wdzięczność za zainteresowanie dla jej podopiecznych. Odbył się również krótki występ artystyczny młodych tancerzy ze Strzelińskiego Stowarzyszenia Miłośników Tańca oraz specjalne spotkanie z p. Anną Wyszkoni, która zgodnie z zapowiedzią przybyła na podsumowanie akcji. Przekonaliśmy się, że jest to bardzo ciepła, skromna i życzliwa osoba. Mimo wielu obowiązków zawodowych i rodzinnych w ciągu roku znajduje czas i wspiera podopiecznych Zakładu. Piosenkarka wprost stwierdziła, że kontakty z dziećmi są dla niej źródłem pozytywnej energii i wewnętrznej siły. Swojego zaangażowania nie traktuje więc w kategorii szczególnego poświęcenia. My również uważamy, że podopieczni Zakładu zasługują na godną pomoc i zainteresowanie. Są to dzieci z bardzo poważnymi schorzeniami i dysfunkcjami. Wymagają leczenia, rehabilitacji, opieki, ale także miłości, zabawy i szczerego zainteresowania. Zakład przyjmuje dzieci niepełnosprawne z całej Polski, których stan zdrowia, niepełnosprawność ruchowa i umysłowa, a także bardzo trudna sytuacja rodzinna wymaga stałej i fachowej opieki lekarskiej, pielęgniarskiej, rehabilitacyjnej.

11 kwietnia w ramach Koła wolontariatu odbył się kolejny wyjazd do Jaszkotla. Tym razem po raz drugi odwiedziliśmy wychowanków Niepublicznego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, działającego przy Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym. W Ośrodku dzieci mają możliwość nauki w szkole podstawowej i gimnazjum. Teraz oprócz czegoś słodkiego dla dzieciaków zabraliśmy zgromadzone dary (liczne pluszaki, książeczki, ubrania).

Wymienione akcje podejmowane przez SU i Szkolne Koło Wolontariatu nie zostałyby zrealizowane, gdyby zabrakło zainteresowania ze strony społeczności szkolnej. Dziękujemy wszystkim darczyńcom: uczniom, rodzicom i nauczycielom! Dziękujemy samorządom klasowym i wychowawcom, że podejmowali się koordynowania akcjami, przypominali o potrzebach innych, zachęcali do wzięcia udziału w zbiórkach. Dziękujemy wszystkim za dotychczasową współpracę, za szczerość i serce! Każda wizyta podsumowująca podejmowane działania na rzecz potrzebujących przekonywała nas, że warto pomagać!

Poniższe zdjęcia z opisanych akcji są tego dowodem. Zapraszam do ich obejrzenia…
W. Tomczuk

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2018 www.gimnazjum.katywroclawskie.com

Jesteśmy częścią Portalu o mieście i gminie Kąty Wrocławskie | Hosting zapewnia: home.pl