Wszechnica Teatralna – 17 września

Po wakacyjnej przerwie członkowie Szkolnego Klubu Kulturalnego kontynuują comiesięczne spotkania w Teatrze Polskim we Wrocławiu w ramach zajęć Wszechnicy Teatralnej.

17 września uczestniczyliśmy w wykładzie oscylującym wokół tematu W agonie i w eposach starożytnej Grecji. Spotkanie poprowadziła Marzena Sadocha – dramaturżka Teatru Polskiego we Wrocławiu i wykładowczyni w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

W trakcie spotkania zostały podjęte lektury z podstawy programowej:
  • Antygona Sofoklesa
  • Iliada/Odyseja Homera
Gniew jako źródło buntu i początek rewolucji, czyli czy Antygona zostałaby terrorystką? Gniew, bogini, opiewaj Achilla, syna Peleusa to początkowy wers Iliady, Słowami świadczyć miłość – to nie miłość odpowiada Ismenie Antygona, Zaklnę nieśmiertelne nieba! A wtedy Zeus te psoty równym spłaci płatem, I wszyscy gardło dacie na miejscu, tu, na tem... grozi Telemach w pieśni pierwszej Odysei.

Czy gniew jest początkiem rewolucji? Gniew przeciw bogom, narodom, rodzinie może być początkiem nowego porządku na planie osobistym, społecznym i globalnym. Może być niszczącą amunicją terroryzmu, zarzewiem wojny, impulsem do zbrodni.

Czy bunt skazany na porażkę jest szaleństwem idealistów? Co ma wspólnego Antygona z Czarnymi Wdowami z zamachu na teatr na Dubrowce i pozycją kobiety w polskim społeczeństwie?

Właśnie na te prowokujące pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas wykładu.

Zadaniem dla nas jest przemyślenie, co tak naprawdę ekscytuje nas w Antygonie i wyrażenie swych myśli w formie felietonu.