Wszechnica Teatralna – 18 lutego 2013

18 lutego w ramach zajęć Wszechnicy Teatralnej wysłuchaliśmy o Teatrze Polskim Jerzego Grzegorzewskiego. Wykład poprowadziła pani Nina Karniej, organizatorka spotkań edukacyjnych w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Podczas prelekcji poznaliśmy historię Teatru Polskiego . Przybliżona nam również została biografia Jerzego Grzegorzewskiego, dyrektora artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu w latach 1978 – 1981, wybitnego reżysera i scenografa, który zasłynął jako twórca oryginalnych i odważnych widowisk teatralnych. O tym, że teatr Grzegorzewskiego niepodobny jest do jakiegokolwiek innego, mogliśmy się przekonać, oglądając 30 – minutowy spektakl teatralny pt. Złowiony: Rekonstrukcje, zrealizowany w roku 1994 w zniszczonym przez pożar Teatrze Polskim. Zgadzamy się w pełni z opinią pani profesor Marii Janion, iż spektakle Jerzego Grzegorzewskiego zmuszają widzów zarówno do wysiłku intelektualnego jak i emocjonalnego.

Nagrodę w konkursie literackim poświęconym twórczości Jana Kochanowskiego otrzymał Marcel Dudziec.