Stawy Milickie

W środę 10 października uczniowie naszej szkoły (przedstawiciele każdej z klas) wzięli udział w zajęciach prowadzonych na terenie Stawów Milickich. Odbyły się one w ramach zajęć Warsztaty przyrodnicze w Dolinie Baryczy.
    Warsztaty przyrodnicze w Dolinie Baryczy - to cykl składający się z trzech etapów:
  1. lekcja w szkole – TEMAT: Dolina Baryczy jako jeden z najcenniejszych obszarów wodno – błotnych na świecie. (emisja filmu: Rytmy natury w Dolinie Baryczy)
  2. zajęcia terenowe na obszarze rezerwatu ornitologicznego Stawy Milickie
  3. lekcja w szkole – Rybactwo śródlądowe (prezentacja multimedialna) – przed nami
Stawy Milickie – to największy kompleks stawów rybnych w Europie, 800 lat tradycji hodowli ryb. Park Krajobrazowy Dolina Baryczy – jest największy w Polsce (87 040 ha).
To również największy w kraju rezerwat chroniący ptaki (5324,31 ha).
Stawy Milickie należą do światowej sieci Living Lakes (żyjące jeziora). Na liście obok stawów milickich znajdują się między innymi Bajkał, Morze Martwe, Balaton, Titicaca, Jezioro Wiktorii.
W czasie naszych zajęć terenowych odbył się przejazd wozami konnymi trasą przyrodniczą połączony z obserwacją przyrody. Uczniowie otrzymali lornetki do obserwacji ptaków, poznali tajniki hodowli ryb. Zwiedzili także skansen, gdzie można było zobaczyć tradycyjne narzędzia rybackie, ptaki i inne zwierzęta Doliny Baryczy oraz akwarium z rybami słodkowodnymi.
Zajęcia zakończyły się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku ;-)