Nadanie sztandaru Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika
w Kątach Wrocławskich

Łączyć będzie nas sztandar Kopernika: honor i drogowskaz.

sztandar

W życiu każdego człowieka są chwile niezwykłe, które zapadają na stałe w jego świadomość. Takim doniosłym wydarzeniem dla młodzieży, rodziców, dyrekcji, grona pedagogicznego i pracowników było poświęcenie i nadanie naszej szkole sztandaru. Uroczystość odbyła się równocześnie z inauguracją nowego roku szkolnego 2012/2013.

To wydarzenie, którego charakter najlepiej oddaja słowa mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą, połączyło młodzież, nauczycieli i zaproszonych gości ponadczasowymi więzami. Inaugurując kolejny rok nauki, oddaliśmy cześć żołnierzom walczącym na frontach II wojny światowej. Przybliżając dzieje tych młodych ludzi, którzy nie wahali się poświęcić swojego życia dla przyszłości, my również postanowiliśmy wykazać się odpowiedzialnością i z honorem przyjęliśmy sztandar szkoły - dar Rady Rodziców naszego gimnazjum. Ich determinacja i zaangażowanie sprawiły, że wzorem wielu szkół i organizacji też szczycimy się sztandarem.
O godzinie 13 cała społeczność szkolna wraz z przybyłymi licznie gośćmi zgromadziła się na uroczystej akademii w Hali widowiskowo - sportowej.

Tu pani dyrektor Agnieszka Górska w swoim przemówieniu podkreśliła, że dzisiejszy dzień jest bardzo szczególny w historii naszej szkoły. Wyraziła wdzięczność dla zgromadzonych przyjaciół i sympatyków szkoły, którzy zaszczycili swoją obecnością uroczystość. Licznie przybyli zaproszeni goście, m.in.: przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Antonim Kopciem, Kuratorium Oświaty, władze powiatowe, dyrektorzy szkół gminy Katy Wrocławskie, radni, ksiądz proboszcz Ryszard Reputała wraz z wikariuszami, Komendant Komisariatu Policji oraz sympatycy i przyjaciele szkoły reprezentujący lokalny świat biznesu oraz stowarzyszenia pozarządowe. Swoją obecnością zaszczycił nas poseł Stanisław Huskowski.
Nadszedł moment, na który cała społeczność szkolna czekała z niecierpliwością. Poczet Rady Rodziców na czele z jej przewodniczącym w asyście szkolnego pocztu sztandarowego przekazał na ręce pani dyrektor Agnieszki Górskiej i Burmistrza Antoniego Kopcia prawo własności posiadania sztandaru.

W tej uroczystej chwili pani dyrektor serdecznie podziękowała za tak cenny dar oraz zapewniła, że otoczy go czcią, gdyż jest on symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika. Przekazując sztandar Szkolnemu Pocztowi Sztandarowemu, pani Agnieszka Górska zwróciła uwagę na symbolikę honoru, godności i najgłębszej więzi z Ojczyzną oraz podkreśliła, aby swoją postawą i nauką umacniać autorytet szkoły. W odpowiedzi na słowa pani dyrektor uczeń Przemysław Kołodziej przyjął sztandar, obiecując, że stanie się on dla nas wzorem wytężonej pracy i symbolem kształtowania serca, umysłu i charakterów oraz ideałów, ku którym dążył nasz patron Mikołaj Kopernik dla dobra każdego człowieka i naszej Ojczyzny. Następnie został zaprezentowany awers i rewers sztandaru, a uczeń Marcel Dudziec opisał jego wygląd: sztandar szkoły ma kształt kwadratu. Awers jest biało-czerwony. Na tym tle umieszczone jest godło państwowe. Rewers przedstawia na niebieskim tle wyróżniająca się złotymi zgłoskami nazwa naszego gimnazjum, wkomponowana w astrolabium – miniaturę nieba. Towarzyszy im herb Kątów Wrocławskich.

Niezwykle podniosłym momentem było uroczyste poświęcenie sztandaru przez biskupa Andrzeja Siemieniewskiego, a po nim złożenie przez przedstawicieli uczniów naszego gimnazjum ślubowania na sztandar.

Nadanie sztandaru naszemu gimnazjum to ten szczególny moment, w którym z lubością oddajemy się wspomnieniom. Wszystkich zgromadzonych w retrospektywną podróż zabrali konferansjerzy Szkolnej Telewizji Przetrwam: członkowie Szkolnego Klubu Kulturalnego.

Wspólnie ze zgromadzonymi prześledzili historie naszej szkoły przedstawione w formie przeglądu prasy. Aby podkreślić doniosłość wydarzenia i fakt, że szkoła jest dobrem wspólnym, szkolni reporterzy prezentowali filary tworzące płaszczyznę szkolną: na pamiątkowej tablicy goście wieszali symboliczne cegiełki, dokumentujące historię szkoły. Dzieło tworzenia gimnazjum i funkcjonowania w pierwszych latach to zasługa Organu Prowadzącego- na czele z burmistrzem Antonim Kopciem oraz pierwszego dyrektora pani Zdzisławy Tabaszewskiej.
Kolejne cegiełki wieszane były przez uczniów, panią wizytator Ewę Kasner, księdza proboszcza Ryszarda Reputałę oraz przewodniczącego rady Rodziców pana Ireneusza Drożdżala. Ostatni fragment układanki przewiesiła pani dyrektor: gospodarz uroczystości.
Uroczystość przebiegła w miłej i wzniosłej atmosferze, pozostawiając niezatarte wspomnienia i mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Z pewnością na długo pozostanie w naszych sercach.

Więcej zdjęć z uroczystości można obejrzeć na stronie www.katywroclawskie.pl