Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich to nowoczesna szkoła na miarę XXI wieku, mieszcząca się w nowym budynku, doskonale wyposażona, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną...


Gimnazjum posiada certyfikaty:

szkoła z klasą

uczniowie z klasą

Szkoły Odkrywców Talentów

Klub Szkół UNICEF

Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła


Szkoła bierze udział w projekcie


Biuletyn Informacji Publicznej

Galeria - Kresowe ostatki

Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi
przez uszanowanie dla darów nieba, tęskno mi Panie
.
/Cyprian Kamil Norwid/

Takie motto przyświecało, zorganizowanej przez Szkolny Klub Kulturalny, imprezie pt. Kresowe ostatki w dniu 4 marca 2011 roku w szkolnej świetlicy Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich. Obecni goście wraz przedstawicielami władz miasta z panem wice burmistrzem Mieczysławem Repsem, przewodniczącą Związku Emerytów i Rencistów panią Marią Nowicką, panią radną Elżbietą Drab, przewodniczącym Klubu Biegacza panem Karolem Chwastykiem, dyrektorem Zespołu Szkolno -Wychowawczego panią Ewą Piotrowską, nauczycielami szkoły podstawowej nr1 oraz nr2 i młodzieżą oddali się wspólnej degustacji wspomnień z lat młodości nestorów Kątów Wrocławskich, które podaliśmy na półmisku pamięci wraz z serdecznym uśmiechem. Skoro mowa o półmiskach do świetlicy wjechał stół z wypełniony po brzegi wyjątkowymi smakołykami, które pojawiły się na stołach zapustnych już od tłustego czwartku. Choć tłusty czwartek dobiegł już końca, to apetyt na pączki i chrusty jeszcze nie wystygł i mogliśmy równie dobrze oddać się zapustnej uczcie w ostatni piątek karnawału.
Repatrianci oraz osadnicy przybywając po wojnie do miasta i gminy budowali na nowo tradycję, kulturę i życie gminy Kąty Wrocławskie. Aż do 1970 roku żyli na bombie zegarowej - Ziemiach Zachodnich. Mimo poczucia tymczasowości stworzyli solidne podstawy społeczności lokalnej. Z chwilą osiedlenia dzieliło ich wszystko: stopień zamożności, kultura, nawyki Kresy w rozumieniu socjologicznym, to nie tylko wymiar geograficzno-historyczny, to również pojęcie społeczne. Pojęcie kresy ma wymiar uniwersalny, dotyczy zakończenia jakiegoś etapu w życiu. Koniec ten oznaczał również początek. Miasto rozwijało się, a gospodarność jego mieszkańców, estetyka domostw budziła podziw i dawała nadzieję na podniesienie jakości życia. Obejrzane wspólnie zdjęcia i filmy z czasów dzieciństwa naszych bliskich okraszone zostały wspomnieniami z Helenkowa, Sąsiadowic, Sidorowa. Integracę społeczności lokalnej z młodzieżą podsumowały wspólnie zaśpiewane kresowe szlagiery: Hej sokoły, Ty pójdziesz górą oraz Głęboka studzienka. Imprezę zakończyło wystąpienie pana Mieczysława Repsa - wiceburmistrza Kątów Wrocławskich, który pogratulował młodzieży idei międzypokoleniowego spotkania i zaserwowania zgromadzonym gościom okruchów wspomnień z czasów, które przepojone były zapachem maciejki, a życie wydawało się proste i dobre.

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2018 www.gimnazjum.katywroclawskie.com

Jesteśmy częścią Portalu o mieście i gminie Kąty Wrocławskie | Hosting zapewnia: home.pl