Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich to nowoczesna szkoła na miarę XXI wieku, mieszcząca się w nowym budynku, doskonale wyposażona, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną...


Gimnazjum posiada certyfikaty:

szkoła z klasą

uczniowie z klasą

Szkoły Odkrywców Talentów

Klub Szkół UNICEF

Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła


Szkoła bierze udział w projekcie


Biuletyn Informacji Publicznej

Wszechnica Teatralna – 22 stycznia 2014

W środę 22 stycznia 2014 odbyła się Wszechnica Teatralna pt. Ojczyzna/Synczyzna. Na spotkaniu problem podjął dr Piotr Rudzki – kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu, historyk teatru i adiunkt na Uniwersytecie Wrocławskim.

Piotr Rudzki
Ojczyzna/Synczyzna. Witold Gombrowicz i formy

Witold Gombrowicz (4 VIII 1904–24 VII 1969)
W roku 2007 minister edukacji Roman Giertych wyrzucił ze spisu lektur książki Witolda Gombrowicza. Jak wszystkich przekonywał: "Na Gombrowicza nie zgodzę się; nie dlatego, żebym miał coś przeciwko niemu, tylko dlatego, że nie ma miejsca". Zaraz dodawał: "Wątpię też, by na liście znalazł się Witkacy, choć Szewcy to dobry dramat" ("Wprost", 13 VI 2007).
Co tak bardzo ministra obruszyło – mimo zapewnień, że nie – w Ferdydurke, że postanowił chronić młodych czytelników w szkole przed jej wpływem? Co to za wywrotowe treści niesie dzieło Gombrowicza, iż należy je dawkować odbiorcom w odpowiednim wieku? Odpowiedź najprostsza:
- po pierwsze – "pupa" (upupić kogoś),
- po drugie – "gęba" (przyprawić komuś gębę),
- po trzecie – "łydka" (demonstrować łydkę).

Czym naraził się ten pisarz miłośnikom jasnych podziałów, właściwych wartości i słusznych wyborów? Czym jest "synczyzna"? I dlaczego tworzy opozycję z "ojczyzną"? Czy można być Polakiem i człowiekiem? Czy można być ojcem i synem? Czy można być ojcem, synem i patriotą? Czy można być ojcem, synem, patriotą i człowiekiem? I co mają z tym wspólnego rodzice, wychowawcy, nauczyciele i katecheci? Odpowiedzi na powyższe pytania próbowaliśmy znaleźć podczas wykładu. Uświadomiliśmy sobie, że każdy z nas ma mimowolnie przypisane role. Zastanawialiśmy się, czy można uciec od tego zjawiska i czy pełnienie określonych ról nie ogranicza naszego własnego ja.

Źródło: http://www.teatrpolski.wroc.pl/

Zadanie na następne zajęcia:
Uwarunkowania kulturowe: pomagają czy przeszkadzają w życiu?

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2018 www.gimnazjum.katywroclawskie.com

Jesteśmy częścią Portalu o mieście i gminie Kąty Wrocławskie | Hosting zapewnia: home.pl